18 czerwca, 2024

Taśmy LED na trwałe zmieniły nasze podejście do aranżacji pomieszczeń mieszkalnych i ekspozycyjnych. Wykorzystywane są nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także sklepach, salonach, firmach usługowych. Wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba wykorzystania nowoczesnego systemu oświetleniowego o dużych możliwościach aranżacyjnych, warto stosować właśnie taśmy LED. 

Wybór taśmy LED – kluczowe parametry zakupowe 

W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na ilość emitowanych kolorów. Taśmy jednokolorowe wybierane są coraz rzadziej, ustępując miejsca taśmom emitującym światło wielobarwne. Warto zwrócić uwagę na moc pracy danej taśmy, gęstość występowania diod świecących oraz ich rodzaj. Ma to kluczowy wpływ na jakość i intensywność emitowanego światła. 

Do miejsc wymagających, narażonych na nadmierną wilgoć, warto wybierać taśmy szczelne na poziomie IP65 lub nawet całkowicie odporne na kontakt z wodą – IP68. Produkty takie oferuje niejedna polska hurtownia elektryczna.

Praktyczną sprawą jest także długość taśmy, sposób jej łączenia oraz – sposób montażu. Większość taśm montuje się poprzez ich doklejanie do płaskich powierzchni za pomocą dołączonych do dwustronnych taśm klejących. 

Dobrym pomysłem jest także wybór specjalnych listew montażowych, dedykowanych do taśm LED. Są niezastąpione w montażu taśm na poziomie sufitu, na ścianach lub wzdłuż podłóg. Ponadto znajdziesz taśmy LED boczne, w których diody zostały ulokowane równolegle względem podkładu. Osobną grupę tworzą LEDy typu COB, w których konstrukcji diody świetlne nie są widoczne, co czyni je idealnie dopasowanymi do profili i wnęk.